Klinik Psikolog Serra Gerşon Nahmias

Klinik Psikolog Serra Gerşon Nahmias Arif Verimli

1987’de İstanbul’da doğdum. İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra 2011 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. Sonrasında İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji yüksek lisansımı bitirdim. Stajımı Balıklı Rum Hastanesi’nde tamamladım. 4 yıl Vatan Hastanesi Yataklı Psikiyatri Servisi’nde madde bağımlılarına psikolojik destek verdim. Son 6 yıldır Prof. Dr. Arif Verimli Kliniğinde danışmanlık veriyorum. Rorschach, MMPI, SCID-I, SCID-II, WISC-IV, SCL-90, Denver-II, Moxo Dikkat Testlerini uygulamaktayım. Ayrıca Vatan ve Şalom Gazetelerinde köşe yazarlığı yapıyorum.

Arif Hocayla 10. Yıl

Değerli Hocam Prof. Dr. Arif Verimli ile birlikte bu yıl Verim Psikoloji'de 10. yılımızı doldurduk. Kendisinden bugüne kadar öğrendiğim herşeyi danışanlarıma daha faydalı olmak için kullanmaya devam ediyorum. Mesleğimden her geçen gün daha fazla keyif aldığımı hissediyorum.

Prof Dr Arif Verimli

Prof Dr Arif Verimli ile birlikte çalışmamızın 10. yılını kutlarken.

Hemen destek al! Randevu için ara: +905332355021

Hemen Randevu Al

Danışan Yorumları

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Terapi Almalıyım?

Çaresiz kaldığınız konularda tarafsız bir bakış açısı sağlamak ve sorunlarınızı tecrübeli bir Psikoloğun yardımıyla çözebilmek için terapi en faydalı yöntemdir.

Kaç seans sürecek?

Terapinin kaç seans süreceğini ilk görüşmede birlikte karar veriyoruz.

Seans kaç dakika sürüyor?

Bir seans 50 dakika sürmektedir.

Bana güzel tavsiyeler verecek misiniz?

Bir psikolog tavsiye vermektense, danışana kendi hayatını sorgulattırarak kendi yolunu bulmasına yardımcı olur.

Terapi yönteminiz nedir?

Bilişsel davranışçı terapi, şema terapi ve çözüm odaklı terapi yöntemlerini kullanmaktayım.

Online terapi etkili oluyor mu?

Online terapiler de klinikteki görüşmeler gibi 50 dakika sürmekte ve görüntülü olarak yapılmaktadır. Klinikteki terapiler kadar etkili bir yöntemdir.

Haberler

İTÜ ARI TEKNOKENT WEBINAR

İTÜ ARI Teknokent'te verdiğim Pandemi Sürecinde Kaygıları En Aza İndirmenin Yolları konulu Webinar'ımı buradan izleyebilirsiniz.

VEKEM TEKSTİL MOTİVASYON EĞİTİMİ

Tekstil Sektöründeki En Büyük Firmalardan biri Çalışan Motivasyonu Eğitimimle başarısını artıracak.

ESET TÜRKİYE ŞİRKET İÇİ WORKSHOP

Bilişim sektörünün lider firması ESET Ekibi ile yapılan workshop'ta çalışanların kendilerini daha iyi tanımaları sağlandı.

BCEPK KONGRESİ SUNUMU

Bebek, Çocuk, Ergen Psikoloji Kongresi'nde "Hamilelikte Alkol ve Madde Kullanımının Bebek Üzerindeki Etkileri" adlı çalışmamı sundum. Çalışmama buradan ulaşabilirsiniz.

İTALYAN LİSESİ ÖĞRENCİ BULUŞMASI

İtalyan Lisesi'nin düzenlediği kariyer günlerinde Psikoloji mesleğiyle ilgilenen öğrencilerle bir araya geldim.

DOĞA KOLEJİ KARİYER GÜNLERİ

Doğa Koleji Lise Öğrencileriyle buluşarak Psikoloji Mesleğini anlattım.

Köşe Yazılarım

Haftanın Yazısı

Bir Prensesin Psikolojisi

Külkedisi yakışıklı prensle evlendi ve sonsuza kadar mutlu bir şekilde yaşadılar…


Meghan Markle ve Prens Harry evlendi. Mükemmel bir hayatları olması bekleniyordu. Aksine onlar da her evli çift gibi; ırkçılık, kültürlerarası farklılık, gelin görümce kıskançlığı gibi sorunlar yaşadı. Üstüne bir de kraliyet ailesi olmanın verdiği sorumluluklar eklenince çift çareyi kraliyet unvanından vazgeçmekte buldu.


Oprah Winfrey’in Sussex Dükü ve Düşesiyle yaptığı röportajı izlediniz mi? Ben izledim. Bu röportajda benim dikkatimi çeken en önemli nokta Meghan Markle’ın kendi hayatını, psikolojik sıkıntılarını açıkça anlatması oldu. Artık dünyaca ünlü biri olan Markle prenseslerin bile ölümü düşünebileceğini, kişinin kendi psikolojik sorunlarını kabul etmesinin ve bunun için destek aramasının önemini ortaya koymuş oldu.

İşte Meghan Markle’ın psikolojisinin bozulmasının sebepleri:

1- Evlendikten sonra nasıl bir hayata adım atacağını düşünmemesi:

Röportajında belirttiği gibi yapacağı bu kraliyet düğününden sonra hayatına birtakım sorumluluklar ekleneceğini bilse de kendisine onu nasıl bir hayat beklediğini hiçbir zaman bütün detaylarıyla sormamış. Ondan beklenilen, kendi hayat tarzından uzak bu yeni role uyum sağlayıp sağlayamayacağını tartmamış. Evlendikten sonra yine kendi bildiği gibi yaşamaya devam edince de tepki çekmiş. Şunu unutmamalıyız ki evlenince eşimizin ailesiyle de evleniyoruz. Eğer eşlerimizin ailesiyle iç içe bir yaşam süreceksek; onlarla olan farklarımızı tolere edip edemeyeceğimizi ve bizden beklenilenleri yerine getirip getiremeyeceğimizi etraflıca düşünmeliyiz. Yoksa Markle’ın da başına geldiği gibi bu yeni yaşam tarzımıza uyum sağlamakta zorlanıp psikolojik sorunlar yaşayabileceğimizi unutmamalıyız.

2- Hamileyken psikolojik şiddete ve ırkçılığa maruz kalması:

Meghan Markle hamileliği sırasında ten rengi sebebiyle doğacak çocuğa prens unvanı verilmeyeceğini ve ona güvenlik sağlanmayacağını öğrenmiş. Hamilelik; sağlıklı bir bebek doğurabilmek için bir kadının en stressiz geçirmesi gereken dönemidir. Hamileyken böyle bir haber alması Markle’ın psikolojisinin bozulması için çok geçerli bir neden değil mi? Günümüzde birçok anne adayı da Markle gibi hamilelikleri sırasında psikolojik şiddet görebiliyor; özellikle Türkiye’de kayınvalide zulmüne uğrayabiliyor. Unutmayın bir anne adayının psikolojisi çok kırılgandır. Onun konforu sağlıklı bir bebek doğurması için çok önemlidir.

3- Medya saldırısı ve ailenin Markle’ı korumaması:

Markle hakkında gazetelerde, dergilerde, sosyal medyada birçok yanlış haber çıkmış. Mesela düğünden önce Kate’i ağlatması… Aslında durum tersiymiş ve bu durumu aile arasında çözmüşler. Ancak medyanın saldırısı ve ailenin Markle’ı savunmaması Markle’ın psikolojisini olumsuz etkilemiş. Kendinizi Meghan Markle’ın yerine koyun. Hakkınızda aslı olmayan haberler çıksa, bu sosyal çevreniz arasında dedikodu malzemesi haline gelse. En yakınlarınız bile size destek olmasa ne hissedersiniz? İşte Markle da aynı duyguları hissetmiş olmalı. O yüzden dedikodunun, yaptığımız olumsuz yorumların kırılgan psikolojide olan kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz etkileyebileceğini lütfen unutmayalım ve daha duyarlı davranalım.

4- Psikolojik desteğe ulaşamaması:

Meghan Markle röportajında yukarıda bahsettiğimiz bütün sebeplerden dolayı psikolojisinin bozulduğunu, ölmek istediğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmiş. Ancak kraliyet ailesi tarafından Markle’ın psikolojik destek alması engellemiş. Depresyon, anksiyete ve panik bozukluk gibi psikolojik rahatsızlıklar tedavi edilmedikleri sürece gittikçe şiddetlenip hayat kalitemizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu yüzden kendimizi uzun bir süre kötü hissediyorsak, ölüm düşüncelerimiz varsa mutlaka psikolojik destek almamız gerekir. Keşke Markle da ölüm düşünceleri artmadan gerekli desteğe ulaşabilseymiş.

Bu tabloda gördüğüm en olumlu nokta ise zorlukların Meghan ve Harry’yi kenetlemesi. Aileden ve çevreden olumsuz eleştiriler gelmesine rağmen birbirlerine daha çok bağlanmaları. Harry sizce de adeta Markle’a yapışmış görünmüyor mu? Bunun sebebi; Markle’ı ölmüş annesi Prenses Diana’nın yerine koyması. Röportajda belirttiği gibi “En büyük korkum tarihin tekerrür etmesi.”

Hepimizin geçmişi bugünkü davranışlarımızı etkilemekte. Prens Harry’nin psikolojisi de ayrıca incelenmesi gereken bir konu.

Adres: Prof. Dr. Arif Verimli Kliniği, Refik Saydam Caddesi No:39 Şişhane, Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 05332355021

Email: serragerson@gmail.com